Lowcountry "Fish Scales" Home Page
 
   
 
  Week 42  
 Posted 8-30-14 



The 47th Annual Outstanding Awards
Banquet held 2-4-14
Final Results
Saltwater
Species
Week
Entered
Tackle
Weight
(lbs.oz)
Angler
Amberjack
31
G
59.08
Dan Hurt
Barracuda
39
G
25.0
Clayton Mood
Black Seabass
17
G
4.04
Heather Leman
Black Seabass
18
L
4.10
Tom Benton
Bluefish
27
UL
3.2
Steve Joy
Cobia
28
G
88.6
J.R. Waits
Cobia
27
L
68.0
Whitney Pakalka
Croaker
41
L
.14
Eddie Robbins
Croaker
41
UL
.15
Eddie Robbins
Dolphin
32
G
60.40
Sherri Fleming
Dolphin
29
L
45.0
Bill Peebles
Flounder
41
L
11.06
Mel Miles
Flounder
37
UL
5.12
Henry Bishop
King Mackerel
30
G
31.0
Alden Sherrill
King Mackerel
33
L
28.08
Cotes Simons, Jr.
King Mackerel
33
UL
34.0
Lee Moyer
Ladyfish
42
L
3.14
Jerome Kurent
Ladyfish
41
UL
3.05
Lonnie East III
Ladyfish
39
FR
2.08
Lonnie East III
Pompano
37
L
3.09
Bill Jones
Sheepshead
2
G
12.0
Andrew Michalski
Sheepshead
9
L
12.5
Bill Jones
Sheepshead
30
UL
8.08
Lonnie East III
Snapper
39
G
15.05
Heather Leman
Spadefish
32
G
10.11
Dan Champlin
Spadefish
29
L
9.04
Eric Hutchinson
Spadefish
32
UL
8.14
Chip Sandifer
Spanish Mackerel
39
L
4.10
Clayton Mood
Spanish Mackerel
33
UL
3.08
Lee Moyer
Spanish Mackerel
42
FR
3.02
Eddie Robbins
Triggerfish
37
L
6.02
Les Orr
Trout
5
L
7.4
Bill Jones
Trout
1
UL
6.8
Lonnie East IV
Trout
2
FR
4.4
Eddie Robbins
Tuna
22
G
34.4
Wade Windham
Tuna
32
L
18.09
Steve Gibson
Wahoo
30
L
69.08
Mike Jenkins
Wahoo
5
UL
60.0
Charles Wilson
Whiting
42
L
1.02
Brock Renkas
Whiting
28
UL
1.04
Frank Helms
 
Freshwater
Species
Week
Entered
Tackle
Weight
(lbs.oz)
Angler
American Shad
14
L
4.8
George Salvo
American Shad
25
UL
6.0
James Lucas
American Shad
21
FR
4.9
Lonnie East III
Bass, Large Mouth
24
L
7.14
Eddie Robbins
Bass, Large Mouth
14
UL
4.0
Russ Perkins
Bass, Large Mouth
26
FR
5.13
Eddie Robbins
Bass, Striped
2
UL
8.5
Johnny Cook
Bowfin (Mudfish)
36
L
8.10
Allison Dupere
Bowfin (Mudfish)
36
UL
8.09
Allison Dupere
Bream, All Other
33
L
1.10
Vandry Kennedy
Bream, All Other
30
UL
1.02
Davian Martin
Bream, All Other
26
FR
1.4
Eddie Robbins
Bream, Redbreast
33
L
.12
Allison Dupere
Bream, Redbreast
28
UL
1.1
Dylan James
Catfish
16
G
29.0
Lonnie East IV
Catfish
8
L
36.0
Lonnie East III
Catfish
16
UL
35.10
Lonnie East III
Chain Pickerel
36
L
2.10
Allison Dupere
Chain Pickerel
30
UL
2.10
Mike Borthwick
Crappie
5
L
2.11
Johnny Cook
Crappie
5
UL
2.14
Johnny Cook
Warmouth
29
UL
0.15
Mike Borthwick
 
Tag and Release
Place
Angler
Points
.
Place
Angler
Points
1
Jason Schall
5650
 
14
Amaya Johnson
90
2
Lewis Lee
1770
 
15
Scott Harrington II
80
3
Daryl Johnson
1285
 
16
Katharine Johnson
80
4
Shane Flannigan
510
 
17
Dylon Martin
70
5
Skip Milligan
420
 
18
Mark Johnson
60
6
C. Keifer Grainger
310
 
19
Wes Koch
50
7
Isyss Brown
200
 
20
Matthew Johnson
40
8
Jennifer Grainger
200
 
21
Noah Kitchens
30
9
Paisley Stewart
170
 
22
Chad Bryant
20
10
Morgan Moose
170
 
23
Hope S. Grainger
20
11
Mike Salmon
140
 
24
Aaron McLaughlin
20
12
Preston Ferrell
110
 
25
Elizabeth Johnson
20
13
Christopher Mims
90
 
26.
Jason Bennett
10.
 
Posted 8-30-14
  2013\2014 Previous Weekly Results






       
 
     
This site has been created by your fellow angler - Janell Nettles
you can reach me at jnettles@lowcountryfishscales.com